Έξυπνοι δεν είναι μόνο οι άνθρωποι που λύνουν γρήγορα εξισώσεις ή γράφουν τέλεια δοκίμια: η ικανότητα προσανατολισμού, η αίσθηση ρυθμού, η ικανότητα να καταλάβουμε τα συναισθήματα των άλλων και να δημιουργήσουμε σχέσεις μαζί τους, η γνώση του εαυτού μας, η ικανότητα να ξεχωρίσουμε διαφορές σε ζωικά και φυτικά είδη και άλλα πολλά είναι μορφές νοημοσύνης -πολύ χρήσιμες για την επιβίωση και την ζωή μας, που όμως παραμελούνται ή υποτιμούνται στο εκπαιδευτικό μας σύστημα. Ας χρησιμοποιήσουμε τα προγράμματα σχολικών δραστηριοτήτων για να βοηθήσουμε τους μαθητές & τις μαθήτριές μας να ανακαλύψουν τις πολλαπλές νοημοσύνες τους και να τις αναπτύξουν!

Στα αρχεία περιγράφεται εν συντομία η θεωρία της Πολλαπλής Νοημοσύνης του Gardner.