Το Γραφείο της Ύπατης Αρμοστείας του ΟΗΕ για τους Πρόσφυγες στην Ελλάδα (Υ.Α.), το Πανελλήνιο Δίκτυο για το Θέατρο στην Εκπαίδευση και ο Δήμος Δελφών στο πλαίσιο του προγράμματος «Κι αν ήσουν εσύ; Ένα πρόγραμμα ευαισθητοποίησης στα ανθρώπινα δικαιώματα και τους πρόσφυγες με βιωματικές δραστηριότητες, τεχνικές θεάτρου και εκπαιδευτικού δράματος»,διοργανώνουν επιμορφωτικό βιωματικό εργαστήριο υποστήριξης εκπαιδευτικών που υλοποιούν ή που ενδιαφέρονται να υλοποιήσουν ανάλογα προγράμματα.

Το εργαστήριο πραγματοποιείται σε συνεργασία με το Τμήμα Σχολικών Δραστηριοτήτων Β/βαθμιας Δ/νσης Φωκίδας, με τη συμμετοχή της Α/θμιας Δ/νσης Φωκίδας, το Γραφείο Σχολικών Συμβούλων Β/θμιας Δ/νσης Φωκίδας, το Σύλλογο Φιλολόγων Φωκίδας και το Πανελλήνιο Δίκτυο για το Θέατρο στην Εκπαίδευση.