Σε συνέχεια της διαδικτυακής συνάντησης που πραγματοποιήθηκε στις 13 Φεβρουαρίου όπου εκπρόσωποι από το Κέντρο Πρόληψης Εξαρτήσεων και προαγωγής ψυχοκοινωνικής υγείας  Φωκίδας ΔΙΑΔΡΟΜΗ ενημέρωσαν τους ενδιαφερόμενους εκπαιδευτικούς για το Κέντρο Πρόληψης και τα προγράμματα που υλοποιεί, ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ τα αρχεία με το σχετικό υλικό. Οι παρεμβάσεις που προτείνει το Κέντρο αφορούν διάφορες πλευρές της σχολικής ζωής και μπορούν να αξιοποιηθούν σε Εργαστήρια Δεξιοτήτων, σε προγράμματα Αγωγής Υγείας ή σε παρεμβάσεις για τη βελτίωση του σχολικού κλίματος και της σχολικής ζωής.

Οι σχολικές μονάδες που ενδιαφέρονται να αξιοποιήσουν το υλικό ή επιθυμούν συνεργασία με τον φορέα μπορούν να επικοινωνήσουν απευθείας με τους υπεύθυνους του Κέντρου ή μέσω του Τμήματος Σχολικών Δραστηριοτήτων Δ.Δ.Ε. Φωκίδας.