Η Εταιρεία για τον Ελληνισμό και τον Φιλελληνισμό (ΕΕΦ – www.eefshp.org), συμμετέχει στους εορτασμούς για το 2021 με τη διενέργεια σχολικού διαγωνισμού με θέμα «ο Φιλελληνισμός, η συμβολή του στην απελευθέρωση της Ελλάδος και στην Ευρωπαϊκή ενοποίηση».

Στόχος του διαγωνισμού είναι να τιμήσει η Ελλάδα τους χιλιάδες επώνυμους και ανώνυμους ανθρώπους που εμπνεύσθηκαν από τον Ελληνικό πολιτισμό και πίστεψαν στον αγώνα των Ελλήνων για να ελευθερώσουν την Ελλάδα, και να χρησιμοποιήσουμε μία παράδοση φιλίας και συνεργασίας εκατοντάδων χρόνων που συνδέει τους λαούς μας, για να κτίσουμε νέες γέφυρες φιλίας και να καλλιεργήσουμε συμμαχίες για το μέλλον.

Τα σχολεία που ενδιαφέρονται να συμμετάσχουν στον διαγωνισμό μπορούν να σχεδιάσουν εκδηλώσεις, θεατρικές παραστάσεις, συναυλίες και παρουσιάσεις κατά την διάρκεια της εορτής της 25ης Μαρτίου 2021, στις οποίες θα αναφερθούν σε θέματα σχετικά με τον φιλελληνισμό και την δράση των φιλελλήνων στην Ελλάδα και διεθνώς.

Τα σχολεία που θα ενδιαφερθούν να συμμετάσχουν μπορούν να βιντεοσκοπήσουν τις εκδηλώσεις τους και να στείλουν τα βίντεο στην ΕΕΦ μέχρι την 30 Απριλίου 2020, σε ηλεκτρονικό αρχείο με την χρήση της υπηρεσίας WETRANSFER.COM, στην διεύθυνση: info@eefshp.org. Σε περίπτωση που δεν πραγματοποιηθούν εκδηλώσεις στα σχολεία με φυσική παρουσία, τα σχολεία μπορούν και πάλι να παρουσιάσουν το έργο τους μέσω διαδικτύου, και να στείλουν το υλικό ηλεκτρονικά με τον ίδιο τρόπο. Επίσης εάν τα σχολεία αναβάλουν τις σχετικές εκδηλώσεις για τα 200 χρόνια από το 1821 σε άλλη ημερομηνία, μπορεί να μετατεθεί και η τελική ημερομηνία του διαγωνισμού ανάλογα. Σε περίπτωση που υποβληθούν βίντεο στα οποία εμφανίζονται μαθητές, θα ζητηθεί έγκριση του σχολείου και των γονέων. Η διαχείριση του υλικού αυτού θα είναι συμβατή με τον κανονισμό GDPR.

Οι έξι πρώτοι νικητές του διαγωνισμού θα λάβουν ειδικό βραβείο, και δώρο έναν ηλεκτρονικό υπολογιστή.